Poprowadzimy Twoją Firmę ku Przyszłości...
...dzięki najnowszym rozwiązaniom sieciowym

Infekcje wirusami komputerowymi

Wirus to niewielki program komputerowy o bardzo zróżnicowanym stopniu szkodliwości (od wyświetlania komunikatów i spowolnienia pracy komputera, po kradzież danych i niszczenie informacji na dyskach), którego najważniejszą cechą jest zdolność do samopowielania się. Często w działaniu wirusów można wyróżnić kilka faz:

  1. namnażania - wirus niepostrzeżenie replikuje się tworząc nowych nosicieli,
  2. aktywacji - wirus ujawnia się użytkownikowi - komunikaty, muzyczki, ogólnie dziwne zachowanie się systemu operacyjnego i aplikacji
  3. akcji - wirus wykonuje właściwe czynności, do których został stworzony, zależnie od stopnia szkodliości może nawet usuwać dane, formatować dysk lub ingerować w BIOS komputera

Wirusy przenoszą się poprzez nosicieli, czyli zarażone programy komputerowe. Mogą jednak umiejscawiać się nie tylko w plikach, ale także w specjalnych miejscach dysków twardych. Zawsze jednak nosicielem będzie plik z wykonywalną zawartością (także skrypt lub makro). Głównym zadaniem nosicieli jest infekcja i przenoszenie właściwego kodu wirusa.

Co nam grozi ze strony wirusów komputerowych ?

Zważywszy na bardzo szerokie spektrum zagrożeń, najbezpieczniej jest poznać skrajny przypadek. Nigdy bowiem nie wiadomo do końca z jakim przeciwnikiem mamy do czynienia. Nim go poznamy może być już za późno.

  • utrudnienia pracy na komputerze - spowolnienie jego działania, automatycznie uruchamiana przeglądarka pokazująca strony z zakazaną treścią, brak możliwości zmiany ustawień wyglądu pulpitu, etc.
  • podszywanie się pod użytkownika - rozsyłanie spamu za pośrednictwem konta email użytkownika, bez jego wiedzy
  • wykonywanie ataków na serwery internetowe przy użyciu komputera użytkownika - tzw. DDOS
  • kradzież danych - lista kontaktów, hasła, hostoria odwiedzanych witryn, dokumenty, dane o zainstalowanym oprogramowaniu, etc.
  • umożliwienie sterowania myszką, klawiaturą, wyłączenie komputera i wiele innych, przez osobę (hackera) na innym komputerze przyłączonym do internetu

Ciekawostki

Istnieje organizacja zajmująca się badaniem skuteczności działania programów antywirusowych. Av-Comparatives przeprowadza szeroko zakrojone testyi raz na jakiś czas ogłasza wyniki swoich badań. Kryteriów oceny jast naprawdę wiele.

Na stronie McAfee znajduje się kalendarz aktywizacji wirusów. Jeśli Twoj komputer zaczyna się dziwnie zachowywać w pewnych okresach warto skorelować swoje podejrzenia z tym kalendarzem. Kiedyś firma Symantec miała podobne rozwiązanie na swoich stronach jednak wycofała je i taki kalendarz nie jest już dostępny.















Copyright © by Żurawski Systemy Informatyczne, May 2008